RDF-GW Linux Gateway’e Kişisel Bilgisayarımdan Nasıl Bağlanırım?

RDF-GW gateway, Linux işletim sistemine sahip endüstriyel bir bilgisayardır. RDF-GW’nin bir LCD ekranı olmadığı için işletim sistemi başlarken ekrana yazılan mesajları doğal olarak göremiyoruz. Bunun için LCD ekran yerine USB port kullanıyoruz: USB DEBUG PORT.

USB Debug Port ile kişisel bilgisayarımızın bağlantısını yapmamız için USB Type-B <-> USB Type-A kablosuna (USB yazıcı kablosu) ihtiyacımız var. Bu kablo RDF-GW cihazınız ile birlikte gönderilmektedir.

RDF-GW <-> Kişisel bilgisayar bağlantısını yapmak için aşağıdaki adımları uyguluyoruz:

  1. USB kablosunun kare olan tarafını RDF-GW cihaz üzerindeki DEBUG PORT yazan porta takıyoruz.

2. USB kablosunun diğer tarafını kişisel bilgisayarımıza bağlıyoruz.

3. Bilgisayarımızda oluşan sanal COM Port’u (Virtual COM Port) öğrenmek için (Windows 10 için) ekranın sol altında bulunan Windows tuşu üzerinde sağ tıklayıp “Aygıt Yöneticisi“ni seçiyoruz.

4. Aygıt Yöneticisi penceresinde “Bağlantı noktaları (COM ve LPT)” satırının başındaki ok işaretine tıklayarak düşey olarak bağlantı noktalarının açılmasını sağlıyoruz. Açılan satırlarda “USB Serial Port” olan satır sonundaki COMX (X=1, 2, 3, …) ifadesi Putty uygulamasına yazacağımız bağlantı portu olacak.

Yukarıdaki görüntüde bağlantıyı gerçekleştireceğimiz USB sanal portun “COM7” olduğunu görüyoruz (Sizin bilgisayarınızda farklı bir sayı olabilir.).

5. Putty uygulamasını indirip kuruyoruz. Putty İndirmek İçin TIKLAYIN.

6. Putty uygulamasını çalıştırıyoruz. Açılan ekranda “Connection Type” bölümünde “Serial” seçerek hemen üst taraftaki kutucuklara “Serial Line” için “COM7” yazıyoruz ve “Speed” için “115200” yazıyoruz.  Sonrasında alt kısımda bulunan  “Open” butonuna basarak bağlantıyı açıyoruz.

Bağlantı penceresi açıldığında siyah boş bir ekran gelebilir. “Enter” tuşuna basarak “login” ekranını görebilirsiniz.

Tebrikler! Artık RDF-GW linux PC login ekranındasınız. Kullanıcı adı:root yazıp “Enter” tuşuna basarak giriş yapabilirsiniz (Şifre sorulmayacak).

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.